Liigu edasi põhisisu juurde

Uudised

12.12.2022

Mini Negavatt V hooaja võitjad on selgunud!

Mini Negavatt otsis sel aastal ideid ületarbimise vähendamiseks. Nooremas vanusekategoorias saavutasid esikoha Hageri noortekeskuse ja vanemas vanusekategoorias Sadala kooli õpilased. Kokku saabus konkursile 75 leidlikku videot üle Eesti.

„Noored, kes on enim trendidest mõjutatud, mõistavad väga hästi, kuidas reklaam ja turundus nende tarbimist suunavad,“ sõnab Negavati projektijuht Anni Raie. „Mitmes videos toodi esile suunamudijate roll ületarbimise probleemis, kus promotakse asju, mida meil ei ole vaja. Läbivalt jäi kõlama sõnum, et kõige olulisem on väärtustada aega koos sõprade ja lähedastega, mitte asju – nii on meil rõõmsam ja lihtsam elada,“ lisab Raie

Konkursi partner Telia Eesti toob esile, et laste mõttelend ja ideed on lõputud. „Uusi lahendusi ja leiutisi pudeneb otsekui varrukast. Telias oleme pidevalt uute keskkonda säästvate tehnoloogiliste lahenduste otsingul ning tulevase põlvkonna ideelennust saame kindlasti nii mõnedki mõtted, kuidas asju paremini teha,” sõnab Telia Eesti toetustegevuste juht Elo Võrk.

Võitjad I-III klasside vanusekategoorias

I koht  – Hageri noortekeskuse 1.-3. klasside noored
Hageri noored teavad, et teist planeeti meil ei ole. Sestap tuleb kriitilise pilguga üle vaadata oma tarbimisharjumused ja igaüks meist saab astuda lihtsaid samme keskkonnasõbralikuma elukorralduse poole.

II koht – Paikuse lasteaia eelkooliealised
Lapsed päästavad maailma ja on eeskujuks ka oma vanematele. Kõige olulisem on läbi mõelda oma tarbimisvalikud, eelistada taaskasutust, korduvkasutatavaid ja kvaliteetseid tooteid ning katkiste asjade äraviskamise asemel neid parandada.

III koht – Tarvastu Gümnaasiumi 3. h klass
Tarvastu noored on tarbimise vähendamiseks suunanud pilgu vanema generatsiooni poole, andes vanavanematele nõu, kuidas kodus üle jäänud esemeid asjalikult ära kasutada.

Võitjad IV-VI klasside vanusekategoorias

I koht – Sadala kooli 3.-4 klassi õpilased
Sadala noored mõtlesid lahenduseks välja kaasahaarava koorilaulu. Lauluviisi taustaks ehitati alevisse taaskasutuskast – ärge ostke kõiki asju, vaid päästke asjadesse uppuv maailm!

II koht – Väike-Maarja gümnaasiumi 6. b klass
Suunamudijad muutke suunda! Noorte tarbimist suunavad tugevalt suunamudijad, andmata aru, et tihtipeale reklaamitakse noortele esemeid, mis on ebakvaliteetsed ja ebavajalikud.

III koht – Avinurme gümnaasiumi 5. klass
Avinurme noorte lahendus ületarbimisele on leiutada tablett, mis teeb meid reklaamide vastu ükskõikseks. Nii ostaksime poest ainult vajalikke asju ja naudiksime rohkem elu.  

Algklasside õpilased pakkusid välja lennukaid ideid - näiteks porgandi väärindamine plastitaoliseks materjaliks, ümbertöötlusdroonid või reklaamile immuunseks tegev tablett. Ideid esitati mitmetes erinevates loovvormides, kes oli kujutanud lahendust tantsuna või lausa etüüdina, kes loonud laulu või luuletuse, esindatud olid ka joonistused ja animatsioonid.

Mõlema vanusekategooria esikolmikule paneb KIK auhinnaks välja reisiraha (700, 500 ja 300 eurot) mõne muuseumi, looduskeskuse, ettevõtte, elamuspargi külastamiseks või matka läbiviimiseks. Konkursi võitjad selgusid KIKi töötajate ühisel arvamusel.

Lisaks valisid konkursi partnerid välja oma lemmikud videomeistrid, keda ootavad endale õppekäigule külla. Mini Negavati V hooaja partnerid on: ERR Lasteekraan ja ETV2 noortesaade NOVA, Eesti Pandipakend, Telia Eesti, Rimi Eesti, Sõbralt Sõbrale, ajakiri Minu Maailm, Tartu Linnaraamatukogu, Eesti Lastekirjanduse Keskus, Hoiuraamatukogu ja Rahvusraamatukogu Hariduskeskus.

ERR Lasteekraan ja noortesaade NOVA ootavad mõlema vanusekategooria esikoha õpilasi stuudiosse, et oma ideid teleekraanil tutvustada. Esikolmikusse jõudnud videoid näidatakse NOVA saates ja parimatest ideedest tuleb juttu ka laste teadusajakirjas Minu Maailm.

Võitjatega võetakse ühendust.

Kõik I-III klasside võistlusvideod leiab SIIT.

Kõik IV-VI klasside võistlusvideod leiab SIIT.

Videokonkurss mini Negavatt toimus KIKi eestvedamisel viiendat korda. Igal hooajal pöörab konkurss tähelepanu mõnele keskkonnaprobleemile. Varasematel aastatel on noored pakkunud välja lahendusi nt autostumise, tekstiilijäätmete ja linnastumise teemadel.

Loe veel