Liigu edasi põhisisu juurde

Uudised

11.06.2021

Siin nad on - roheideede konkursi Negavatt 10 parimat!

Negavatt žürii kohtus virtuaalselt kahekümne parima meeskonnaga ning valis välja kümme ideed, kes jätkavad võistlemist 10 000-eurose peaauhinna nimel. Konkursi parimad selguvad 8. juunil. Kokku laekus Negavatile sel hooajal rekordiliselt 113 ideed!

KIKi juhtaja ja žürii esimess Andrus Treier toob esile selle aasta ideede mitmekesisuse ja noorte piiridest välja mõtlemise. „Kindlasti on üks märksõna uued materjalid. Kuid ka mitmed ringmajanduse teenused ja heas mõttes ulmeliselt uudsed tehnilised lahendused,“ sõnab Treier. „Edasi pääsesid just need meeskonnad, kelles nägime eelkõige motivatsiooni ja tahet oma ideega võiduka lõpuni jõuda ning sügavat soovi tulla välja uue ressursisäästliku toote või teenusega. Fakt on see, et konkursi tase läheb iga aastaga aina kõrgemaks ning valiku tegemine oli tõesti väga keeruline,“ lisab ta. 

Negavati VIII hooaja kümme parimat:
•    Konnekt - rakendus nutitelefonile, mis koondab erinevad plastikkaardid ja võimaldab teha kõik vajalikud piiksutamised oma telefoniga.
•    Lelukarp - mänguasjade renditeenus, mis töötab personaliseeritud tellimuskastide põhimõttel. Hoiab lelud ringluses, säästab vanemate aega ja raha ning järgib laste huve.
•   lemm - nõgesekiust valmistatud vastupidav kangas. Uus tehnoloogia taimekasvatusjääkidest lemme eraldamiseks viib vanarahva teadmised kokku tänapäevase jätkusuutliku maailmavaate ja aeglase moe kontseptsiooniga.
•    Myceen - seenematerjale ja nendest tooteid arendav ettevõte. Uudsel materjalil on potentsiaal asendada probleemseid materjale ehitus-, mööbli-, transpordisektoris, kuna pärast kasutustsükli lõppu ei kujuta see loodusele ohtu ning laguneb loomulikul viisil.
•    PlaatinaHunt - mootorsõidukite katalüsaatoritest välja lendunud plaatina eraldamine tänavatolmust. 
•    Päss - lambavilla jäägist peenravaip ehk aiapidamist hõlbustav toode, mis on valmistatud kohalikust lambavillast ning on biolagunev. Vaip annab elu villa jäägile, mis muidu kuuluks hävitamisele.  
•    RingKarp - korduvkasutatava toidukarbi teenus toitlustusasutustele, et vähendada kaasavõetava toidu ühekordset pakendamist.
•   Unknot - ringmajandusele spetsialiseeruv agentuur, mis aitab rõivatootjatel oma materjalijäätmetest ümbertöödeldavaid tooteid välja arendada ja müüa. Kaasatakse vabakutselised keskkonnateadlikud disainereid, et luua mitmekülgne teenuste võrgustik ja teadmiste platvorm.
•    Villakas - eestimaisest lambavillast pesukäsn, mida on pärast kasutusaja lõppu võimalik komposteerida.
•    Õõtsvolt - puude tuules kõikumisest elektrienergiat tootev süsteem.

Žüriisse kuulusid KIKi juhataja Andrus Treier, Keskkonnaministeeriumi asekantsler Kristi Klaas, Teaduspargi Tehnopol rohetehnoloogia klastri juht Ragmar Saksing, Põhjamaade Ministrite Nõukogu kestliku arengu nõunik Madis Tilga ja teadliku elustiili propageerija ning veebipoe Slow asutaja Helen Puistaja.

Kümme finalisti saavad nüüd oma idee arendamiseks 1000 eurot ja läbivad järgmiste kuude jooksul sisuka koolitusprogrammi, kus õpivad teenusedisaini erinevaid nüansse, finantsmaailma saladusi ja sotsiaalmeedia võlusid.
Meeskonnad kohtuvad uuesti žüriiga avalikkuse ees 8. juunil superfinaalis, kus tuleb oma edasisi arenguid näidata. Konkursi peaauhind on 10 000 eurot, teine koht saab 5000 eurot ja kolmas 3000 eurot oma idee elluviimiseks. Lisaks panevad nii sisulisi kui ka rahalisi auhindu välja konkursi partnerid. 

Negavatt on KIKi ja Keskkonnaministeeriumi koostöös sündinud konkurss, mille eesmärk on suurendada keskkonnalast teadlikkust ning innustada välja pakkuma lahendusi, mis aitavad säästa ressursse. Konkursile on kaheksa hooaja jooksul laekunud kokku 479 ideed, mida on KIK toetatud kokku 222 000 euroga.  
Negavati toetajad on Eesti Pandipakend ning Paulig Estonia. Konkursi partnerite ridadesse kuuluvad Rimi Eesti Foods, Ülemiste City, Tehnopol Startup Inkubaator, Luminor, Admiral Markets, Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus ning konkursid Prototron ja Ajujaht.

Loe veel