Liigu edasi põhisisu juurde

Uudised

31.10.2022

Videokonkurss mini Negavatt otsib lahendust asjade üleküllusele

Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) eestvedamisel startis videokonkursi „mini Negavatt“ viies hooaeg. Sel aastal oodatakse I-VI klasside õpilaste leidlikke lahendusi teemal „Asjadesse uppuv maakera“. Konkursi peaauhinnaks on klassireis 700 euro ulatuses.

„Heaoluühiskonnas on ületarbimine selgelt suureks probleemiks“, sõnab Negavati projektijuht Anni Raie. Reklaamid ja trendid mõjutavad noori aina enam. Moevoolud vahelduvad rekordkiirusega ning igal aastal tuleb välja aina uusi ja nutikamaid tehnikavidinaid. „Soovime panna lapsi ja noori mõtlema mil moel nende tarbijakäitumine meie keskkonda mõjutab ning ootame lahendusi kuidas teha nii, et õnnelik oleks nii inimene kui Maa“ lisab ta.

KIKi juhataja Andrus Treieri sõnul on ressursside kokkuhoiu ja säästvate lahendustega tegelevad projektid väga olulised ka KIKi jaoks: „Oleme toetanud näiteks parandustöökodade loomist nii Tartusse kui ka Tallinnasse, tekstiilijäätmete ringlussevõttu ning kogumismajade ja ringmajanduskeskuste loomist.“ Ta lisab: „Ringmajanduse põhimõtteid ja leidlikke lahendusi kasutades saame ületarbimist ja asjade üleküllust vähendada. Mini Negavati konkurss annab võimaluse noortele neil teemadel kaasa rääkida ja omapoolseid lahendusi pakkuda,“ lisab ta.

Kõike eelnevat arvesse võttes saavadki lapsed konkursil otsida lahendusi järgmistele teemadele:

  • Kuidas saame juba praegu oma tarbimist vähendada?

  • Kas asjade ostmise asemel saaks neid hoopis laenutada või omavahel jagada?

  • Mida saavad teha tehased ja vabrikud ületarbimise vähendamiseks?

  • Kui palju asju on tulevikuinimesel ja millised need on?

Konkursile on oodatud kuni kaheminutilised videoklipid. Võistlus toimub kahes vanusekategoorias: 1.-3. klassid ja 4.-6. klassid. Võistlustöö saab esitada noortegruppi esindav õpetaja, klassijuhataja, huvijuht, ringijuhendaja või noorsootöötaja kuni 20. novembrini SIIN: https://negavatt.ee/video-esitamine-mini-negavatt-konkursile
Kindlasti tutvu ka konkrusi tingimustega www.negavatt.ee/mini lehel. 

Konkursi peauhinnaks on mõlema vanusekategooria parimale klassile reisielamus kuni 700 euro väärtuses mõne loodushariduskeskuse külastamiseks või matka läbiviimiseks. Teine koht saab 500 ja kolmas koht 300 euro väärtuses reisiraha. Lisaks panevad hariduslikud eriauhinnad välja konkursi partnerid, kelleks on ERR Lasteekraan ja ETV2 noortesaade NOVA, Proto Avastuskeskus, Eesti Pandipakend, Telia, Rimi, Sõbralt Sõbrale, ajakiri Minu Maailm, Tartu Linnaraamatukogu, Eesti Lastekirjanduse Keskus, Hoiuraamatukogu ja Rahvusraamatukogu Hariduskeskus.

Keskkonnainvesteeringute Keskus korraldab videkonkurssi mini Negavatt 2018. aastast. Varasematel aastatel on õpilased pakkunud loovaid lahendusi, kuidas päästa maakera linnadesse, autodesse ja riietesse uppumisest. Viimase nelja hooaja võidutöödega saab tutvuda mini Negavati koduleheküljel.

Loe veel